Miért érdemes modernizálni a rendszereket?
E kívánalmaknak mindinkább csak egy korszerű villamos és irányítástechnikai alapokra épülő, széles körű adathozzáféréssel és rendkívül rugalmas termelésfelügyeleti rendszerrel lehet megfelelni. A megalapozott döntéshez időszerű, pontos és lényegi információkra van szükség. Nem kevésbé fontos, hogy a döntéshozó közvetlenül hozzáférjen a szükséges adatokhoz, mégpedig könnyen érthető, feldolgozható formában. A villamos és irányítástechnikai rendszerek modernizálása és mind teljesebb körű kiépítése segít abban, hogy a kor kihívásaira hatékony és megfelelő választ tudjon adni egy termelő, vagy szolgáltató társaság. Ez az irányvonal megfelel a nemzetközi trendeknek. Miért érdemes a villamos és irányítástechnikai koncepciót modernizálni?
Az, hogy egy adott rendszer esetében a fentiek közül melyik területen van a legnagyobb fejlődési lehetőség, az csak részletes elemzés alapján dönthető el. Az elektromos és irányítástechnikai fejlesztés mozgatórugói a következők:
A cél a villamos, irányítástechnikai és folyamatfelügyeleti rendszer olyan irányú rekonstrukciója, mely lehetővé teszi egy egységes és komplex rendszer bevezetését, amely lefedi a vállalat valamennyi műszaki tevékenységét oly módon, hogy az egyes alrendszerek egymáshoz szorosan integrálódnak. Az ezen céloknak megfelelő rendszer általános előnyei az alábbiakban foglalhatók össze:
A rendszerekkel kapcsolatosan fontos kritérium, hogy a rendszer bevezetése gyors és egyszerű, szabványos felületeken keresztül biztosítsa a kapcsolatot a jelenleg működő rendszerekkel, valamint fokozatos bevezethetőséget és zökkenőmentes átállást biztosít. A célok eléréséhez koncepcióváltás szükséges. A koncepcióváltás elemei:
Kiemelt terület a villamos és irányítástechnikai rendszerek integrálása, a sziget rendszerek és sziget üzemek megszüntetése. Az irányítástechnikai rendszerek integrálása a társaság egyéb információs rendszereihez jelentős erőforrás megtakarítással jár, és fontos tényező a megbízható műszaki-gazdasági döntések előkészítéséhez. A társaságoknál kiépített informatikai, műszaki információs és vállalatirányítási rendszerekhez hasonlóan, a villamos és irányítástechnikai rendszerek integrációja is szükségszerű annak érdekében, hogy a növekvő elvárásoknak csökkenő üzemeltetési költségek mellett a társaság meg tudjon felelni. E kívánalmaknak mindinkább csak egy korszerű, széles körű adathozzáféréssel és rendkívül rugalmas termelésfelügyeleti rendszerrel lehet megfelelni. A megalapozott döntéshez időszerű, pontos és lényegi információkra van szükség. Nem kevésbé fontos, hogy a döntéshozó közvetlenül hozzáférjen a szükséges adatokhoz, mégpedig könnyen érthető, feldolgozható formában.
Egy sikeres komplex ipari rendszer megvalósítása nem csupán hardver és szoftver rendszerek összekapcsolásából áll, hanem egy olyan rendszer bevezetéséből, amely hardver, szoftver, adatbázisok és átfogó, költségtakarékos megoldások összessége. Az egész több, mint részeinek összege. A rendszerek kiépítése során az a cél, hogy a vállalat teljes műszaki- technológiai folyamata egységesen, szervesen és logikusan illeszkedjen az integrált villamos, irányítástechnikai, üzemfelügyeleti és üzemirányítási rendszerbe. Fontos a teljes életciklus integráció a tervezéstől a karbantartásig, valamint a teljes termék- és szolgáltatás skála integrációja. |