Műszaki információs rendszer

Az integrált műszaki információs rendszer célja egy olyan információs rendszer létrehozása, amely a vállalat teljes műszaki tevékenységét lefedi. A rendszer azon területeken segíti az információk kezelését, amelyre az általános gazdasági információs rendszerek nem terjednek ki. Ezáltal a felhasználó vállalat a cég alaptevékenységének végzéséhez kap segítséget. Az általunk kifejlesztett rendszer ágazat specifikusan a víz és csatornamű vállalatok részére készült. Az integrált műszaki információs rendszer segíti az optimális üzemmenet biztosítását, a rendelkezésre álló modulokból célirányosan konfigurálható a felhasználó egyéni igényeinek megfelelően. Egy olyan teljes funkcionalitással rendelkező, könnyen használható és megfizethető árú megoldást kínálunk, amely lehetővé teszi az adatgyűjtést, az adatok szervezését, kezelését és megjelenítését, az egész folyamatot kipróbált és megbízható technológiára alapozva.
Az integrált műszaki információs rendszer szervesen kapcsolódik, és együttműködik a folyamatirányító és felügyelő rendszerrel, valamint a térinformatikai rendszerrel. Ezek a rendszerek egymástól kölcsönösen információt vesznek és adnak át, egymás funkcionalitását kiegészítik. A Controlsoft, mint rendszerintegrátor, vállalja olyan teljes körű műszaki megoldások szállítását, amely magába foglalja a folyamatirányító rendszert, az integrált műszaki információs rendszert, valamint a térinformatikai rendszert. Ezáltal lehetővé válik, hogy a vállalati struktúrában a megfelelő információ, a megfelelő helyen, a megfelelő formában álljon rendelkezésre.


A rendszer a következő főbb modulokból épül fel:


Műszaki törzsadat modul

Műszakilag definiált objektumok (létesítmények, berendezések) nyilvántartását végzi ez a modul. Magába foglalja a rendszer valamennyi egységének rugalmas nyilvántartását, és az információk tetszőleges szempontok szerinti visszakeresését. A modul biztosítja, hogy víz és csatornamű vállalatok valamennyi technológiai egysége egységesen és szervesen illeszkedjen az integrált nyilvántartási rendszerbe végigkövetve a víz útját a víz kitermelésétől, a víztisztításon, tározáson, az ivóvízhálózaton keresztül egészen a fogyasztóig, majd a szennyvíz útját a csatornahálózaton és átemelőkön keresztül a szennyvíztisztítóig, majd a befogadóig.
A rendszer biztosítja, hogy a vállalati struktúra egyszerűen, és tetszőlegesen felépíthető egészen az alapvető technológiai szerelvényektől (pl. szivattyú, tolózár, nyomástávadó, csővezeték) kezdve az összetett objektumokon (pl. kút, gépház, átemelő, glóbusz, nyomásfokozó, szennyvíztelep) keresztül, hozzárendelve ezeket az objektumokat vízbázisokhoz, településekhez, valamint a vállalati hierarchiában üzemvezetőségekhez és üzemigazgatóságokhoz.
Az egyes objektumok részletes adatlapján az adott objektumra vonatkozó valamennyi információ megjelenik.

Például egy kút adatlapja tartalmazza a következőket. A kút alapadatai mellett (leltári szám, vízjogi engedély szám, vízikönyvi szám, kútkataszteri szám, koordináták, balti magasság, cím, maximálisan kitermelhető vízhozam, tartósan kitermelhető vízhozam) tartalmazza a VKJ számításhoz a kútra vonatkozó adatokat (vízkészlet jellege, vízhasznosítás jellege, vízminősítés,...), a védterületre vonatkozó adatokat, a kút metszeti rajzát és visszatöltődési görbéjét, valamint a kútba beépített technológiai szerelvények listáját, valamint a beszerelt szerelvények tervezett karbantartási utasítása is. Azonban megjeleníthetők a kútra vonatkozó elmaradt karbantartások is. A szerelvényekre, eszközökre kattintva, megjelenik az egyes szerelvényekre vonatkozó részletes adatlap. A kút adatlapja tartalmazza továbbá az előírt üzemi mérések (nyugalmi vízszint, üzemi vízszint, vízmennyiség, energia felhasználás...) listáját. Megjegyezzük, hogy egyes adatok (vízmennyiség, üzemórák, energia felhasználás) természetesen származhatnak a folyamatirányító rendszertől. A kút adatlapján megjelennek a kútra vonatkozó vízminőségi labormérések adatai is. A kút adatainál nyomon követhető az is, hogy mettől-meddig milyen szivattyúk voltak beépítve. A többi objektumra vonatkozóan is hasonló adatlapok állnak rendelkezésre, amelyek természetesen az egyéni igényeknek megfelelően változtathatók.
A technológiai szerelvények, eszközök adatlapján nyomon követhető a szerelvények teljes életútja, hogy mettől-meddig hova voltak beépítve, a tervezett és rendkívüli karbantartások listája, az alkatrészek listája. A rendszer ezen a ponton is kapcsolódik a vállalat gazdasági rendszeréhez. A cikkszám szerint nyilvántartott alkatrészlistából például rögtön látszik, hogy az egyes javításhoz milyen alkatrész szükséges, és lekérdezhető, hogy ilyen alkatrész van-e a raktárban. A szerelvények, eszközök adatlapján természetesen szerepelnek az adott szerelvény műszaki jellemzői, pl. szivattyú esetén a munkaponti mérések (Q, H, P mérések, I felvett, amelyek dinamikusan frissülhetnek a folyamatirányító rendszerből) és a Q-H jelleggörbe, vagy pl. egy villamos kapcsoló szekrény esetén a szekrény, akár CAD rendszerben készült, kapcsolási rajza, műhelyterve.
Az egyes objektumok tetszőleges, a felhasználó által definiált módon visszakereshetők. A felhasználó egyszerű módszerekkel megfogalmazhat pl. olyan lekérdezéseket, hogy van-e raktáron olyan tartalék szivattyú, amelyet a 5. átemelőben elromlott szivattyú helyére be lehet építeni? Megadhatja, hogy csak azonos műszaki paraméterekkel rendelkező szivattyú megfelelő, vagy megfogalmazhatja hogy milyen eltérések megengedettek.

A hierarchikus struktúra átcsoportosítása egyszerűen megoldható Windowsos „fogd és vidd” módszerrel. Erre számos esetben szükség lehet, ha pl. egy kutat megszüntetnek és a berendezéseket átcsoportosítják. Ugyancsak egyszerűen lehetőség van tetszőleges új elemek felvételére, és ezek összekapcsolására.
Az eszköznyilvántartás természetesen kapcsolható a térinformatikai rendszerhez is, a rendelkezésre álló adatok térképszerű megjelenítéséhez. Például az itt létrehozott csatorna adatbankot a térinformatikai rendszer teljesen használni tudja.


Karbantartás modul

Ez a modul az állóeszközök karbantartásának tervezésére, és a karbantartás aktuális állapotának nyomon követésére szolgál. Gazdag funkcionalitással támogatja a megelőző, az előre tervezett és a javító karbantartási tevékenységet. Egyszerű a használata, ugyanakkor funkciók sokaságával segíti a karbantartókat a munkák megtervezésében, a feladatok strukturális és ütemezett követésében, a dokumentálásban és végigkíséri az alkatrészek életútját.
A felhasználó egy új technológiai szerelvény, eszköz esetén definiálhatja, hogy azon milyen előre tervezett és megelőző karbantartásokat kell végezni, és milyen időközönként. Megadható pl. hogy egy szivattyún félévente szerkezeti vizsgálatot kell végezni, évente kis javítást, vagy az adott nyomástávadót évente hitelesíteni kell. A karbantartások típusa, és gyakoriságuk a felhasználó által tetszőleges definiálható. A definiálás után a rendszer automatikusan figyelmeztet, ha egy karbantartási munkát el kell végezni.
A karbantartások elvégzését felvezetni az alábbiakban ismertetett munkalap modul segítségével lehet. A karbantartások aktuális állapota sokféle képen visszakereshető, pl. lehetőség van adott időszakban elvégzett, és el nem végzett, de tervezett karbantartások visszakeresésére. Ugyancsak lehetőség van a karbantartási munkálatok egyes eszközök szerinti megjelenítésére.


Munkalap modul

Munkavégzési rendszer (hibaelhárítási, karbantartási) feladata munkalapok készítése, nyilvántartása. Lehetővé teszi a munkafolyamat követését a bejelentéstől, az alvállalkozók által végzett feladatokon keresztül a munka lezárásáig. A munkalapok tetszőlegesen csoportosíthatók, visszakereshetők, és jelentések készíthetők az elvégzett munkákról.
Munkalapokon keresztül történik az összes munkavégzés. A munkalapra fel lehet vezetni mind a hibaelhárítási munkákat, mind a tervezett karbantartási munkákat. A munkalapon fel lehet tüntetni, hogy melyik dolgozó, hány órát dolgozott az adott feladaton. Ha az integrált műszaki információs rendszer kapcsolódik a gazdasági rendszerhez, akkor innen adatokat adhat át a bérszámfejtés részére. Ugyancsak rögzítésre kerül a munkalapon a felhasznált anyagok listája, valamint az esetleges alvállalkozók által benyújtott számlák adatai. Ezen adatok is természetesen átadásra kerülhetnek a gazdasági rendszerbe, de e nélkül is fontos funkcionalitással bír ez a modul.
Amikor egy munkalap lezárásra kerül, akkor az ezen feltüntetett karbantartási munkáknál automatikusan kitöltődik, hogy a karbantartás megtörtént, valamint frissül a következő aktuális karbantartás időpontja.


Jelentéskészítő modul

A modul lehetővé teszi a vállalat részére törvényben előírt jelentések elkészítését, valamint az üzemeltetés szempontjából szükséges információk nyomon követését tetszőlegesen kialakítható jelentések formájában. Lehetőség van egyrészt az általánosan használt lekérdezések elkészítésére, mint pl. a vízmérleg, ivóvíz és szennyvíztermelési jelentés, veszteségszámítás, vízkészlet használati járulék (VKJ) számítása, energetikai jelentések, ágazati statisztikák, másrészt egyedi jelentések is létrehozhatók. A VKJ esetén a rendszer automatikusan előállítja a rendelkezésre álló adatokból (amelyek természetesen származhatnak a folyamatirányító rendszerből) a negyedéves és éves jelentéseket.

A Lekérdezés varázsló segítségével egy új formátumú jelentés elkészítésénél szabadon paraméterezhető, hogy milyen adatok szerepeljenek egy táblázat egyes soraiban, illetve oszlopaiban. Ennek a modulnak a segítségével a felhasználó tetszőleges formájú jelentéseket összeállíthat. Ezáltal sokkal kevesebb időt kell adminisztratív jellegű munkára fordítani, a gyors és pontos adatokat felhasználva, a dolgozók kreatív, optimalizálási feladatokat végezhetnek.


Vízminőség eredmények modul

A vízminőségi adatok kezelésére szolgál, a vízmintavételtől, a laboratóriumi vizsgálatokon át, egészen a legkülönbözőbb kigyűjtések, statisztikák, feldolgozások készítéséig. Egy akkreditált vízminőség laboratórium teljes munkafolyamatának feldolgozására alkalmas.

Ez a modul részben az OKI módszertani levele alapján került kidolgozásra. A beérkező minták törzsadatainak (laborkód, iktatószám, iktatás időpontja, megrendelő, mintavételi hely, beküldő) rögzítése után vihetők be a mérési eredmények. Lehetőség van az ivóvíz és szennyvíz esetén kémiai, biológiai, bakterológiai és egyéb vizsgálati eredmények felvezetésére. Az egyes mérési komponensek természetesen dinamikusan bővíthetők. Ugyancsak minden komponenshez beállítható az a méréshatár, amelyben az eredmény megfelelő. Amennyiben ezen méréshatáron kívüli eredmény kerül rögzítésre, akkor azok az eredmények pirossal jelennek meg a listában. A fent felsorolt mérési típusok mellett lehetőség van egyszeri mérések elvégzésének rögzítésére is. Ugyancsak lehetőség van külső laboratórium által (pl. ÁNTSZ) végzett vizsgálatok eredményének rögzítésére.

A modul támogatja a vizsgálati csoportok létrehozását, és segítséget nyújt mintavételi útvonal megtervezésében, valamint a mintavételei ütemterv kialakításában is. A modul természetesen teljesen integrálódik a műszaki információs rendszerbe, az itt bevitt adatok azonnal megjelennek a fent ismertetett technológiai adatlapokon is.
A felvitt mérési eredmények számos szempont szerint visszakereshetők, különböző statisztikák készíthetők (minimum, maximum, átlag ...) az egyes mintavételi helyekre, valamint az összes vizsgálatra vonatkozóan.


Vízbiztonsági modul

A Vízbiztonsági Modul célja, hogy veszélykezelési és kockázatcsökkentési módszert biztosítson az ivóvíz szolgáltatók részére, melynek segítségével csökkenteni lehet a fogyasztók egészségterhelését a vízellátás minden pontján, a vízkivételtől a fogyasztó csapjáig. A Vízbiztonsági Modul működtetése elsősorban a közegészségügyi kockázatok csökkentését célozza, és a napi üzemeltetési körülményeken túl kiterjed a rendkívüli események kezelésére is.

Részletes feladatok:

    • Objektumok, technológiai lépések meghatározása
    • Adatforrások azonosítása
    • Vészjelzési határértékek, intervallumok
    • Monitoring
    • Beavatkozási tervek
    • Dokumentáció
    • Verifikáció


Beruházás modul

A beruházás modul feladata a vállalat által eszközölt beruházások teljes életciklusának a nyomon követése a tervek készítésétől a beruházás aktiválásáig. A modul segítségével a beruházásra vonatkozó lényeges adatok gyorsan visszakereshetők, nem kell számtalan mappát végigböngészni.
A terv dokumentáció a főbb műszaki paramétereit rögzíti a megvalósítandó beruházásnak, mind táblázatos, mind rajzos formában. A modul segítséget nyújt az előzetes költségkalkulációhoz, valamint a tenderre beérkező ajánlatok nyomonkövetésére, kiértékelésére is.
A győztes pályázóval megkötött szerződés főbb adatai is rögzítésre kerülnek. A számlaütemezés, és a beérkezett számlák kezelése esetén a modul kapcsolódik a gazdasági információs rendszerhez. A program lehetőséget nyújt az építési napló nyilvántartására, valamint a teljesítés igazolások és műszaki átadás/átvétel kezelésére is. Ugyancsak lehetőség van az üzembe helyezési eljárás nyomon követésére


Energia modul

A víz- és csatornamű vállalatok esetén a kiadások egyik jelentős tétele az energia számla. Éppen ezért ezek feldolgozása, a fogyasztás nyomonkövetése, és az optimalizálás lényeges feladattá vált. Az energia modul segítségével feldolgozhatók az áramszolgáltató vállalattal kötött szerződések valamennyi fogyasztási hely esetén.
A folyamatirányító rendszertől, vagy kézi adatbevitelből származó adatok alapján, figyelembe véve az aktuális díjszabást, és az aktuális szerződést, a rendszer kiszámítja a fizetendő díjat, figyelembe véve az esteleges túllépések miatt fizetendő pótdíjat és a meddő teljesítmény után fizetendő díjat is. Ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy a beérkezett számlákat összevessük a saját adatainkkal. Lekérdezhető adott időszakra a fogyasztás (hasznos és meddő teljesítmény), a túllépések adott fogyasztási helyre, településre, üzemvezetőségre, üzemigazgatóságra és a vállalat egészére vonatkozóan.
A rendszer természetesen visszamenőleg is valamennyi szerződést és díjszabást tárolja. Ezáltal a régi szerződések is visszakereshetők, segítséget nyújtva az esetleges elhúzódó reklamációk kezelésére.
Fontos funkciója a modulnak az optimalizálási lehetőség. Ezáltal lehetőség van arra, hogy egyes fogyasztási helyek esetén megvizsgáljuk, hogy más szerződés esetén csökkenne-e a fizetendő díj (ha változna a lekötött mennyiség, vagy más díjkategória kedvezőbb lenne-e, vagy ha teljesítmény díjas szerződés helyett átalánydíjast választanánk és fordítva, ...stb.) Ezáltal a felhasználó segítséget kap az optimális szerződés megkötéséhez.


Termelés modul

A modul lehetővé teszi a termelési adatok megfelelő begyűjtését, koordinálását, nyilvántartását, valamint elemzését és a Jelentéskészítő modul segítségével a szükséges statisztikai jelentések elkészítését. A modul biztosítja a kapcsolatot a folyamatirányító rendszertől érkező adatok fogadására, és a megfelelő objektum hierarchiába történő becsatolásra. A folyamatirányító rendszertől érkező adatok kiterjednek a víztermelési adatokra, a mért energia felhasználásra, üzemidőkre, vegyszerfelhasználásra, szállított, átemelt, tisztított mennyiségekre, ...stb. A modul a folyamatirányító rendszerekkel történő teljes integrációig biztosítja az adatok ideiglenes, kézi bevitelét. A modul szintén kapcsolatot tart a gazdasági információs rendszerrel, ahonnan fogadja pl. az értékesítési adatokat, a költségadatokat, amelyet a különböző számítások elvégzéséhez felhasznál (pl. szennyvíz- és csatornabírság.)

A rendszer kiterjed a víz- és szennyvíztermelési jellemzők nyilvántartásán túl az vegyszerfelhasználás, és iszapkezeléshez kapcsolódó jellemző adatok átfogó tárolására, elemzésére is. Ezenkívül a rendszer nyitott más, a későbbiekben felmerülő adatok rugalmas kezelésére is.


Térinformatika modul

Az integrált műszaki információs rendszer adatbázis és algoritmikus szinten egyaránt felkészült arra, hogy egy térinformatikai rendszerrel kiegészüljön. A rendszer első lépésben azonban bevezethető térinformatikai támogatás nélkül is. A későbbi bővítés problémamentesen megoldható, mivel a rendszer tartalmaz minden szükséges adatbázis kapcsolatot és interfészt a különböző, általánosan elterjedt térinformatikai rendszerekhez (ESRI, Autodesk, Bentley,...) történő kapcsolódáshoz. A legújabb térinformatikai technológiák alkalmazása révén lehetővé válik a víz és csatornahálózatok teljes SQL adatbázisban tárolt topológikus kezelése. Ezáltal követlen kapcsolat valósítható meg az adatbázisban tárolt adatok és a térképeken megjelenő szakági információk között.

Az integrált rendszer előnyeit kihasználva az alfanumerikus adatok a térképekhez kapcsolódva is előhívhatók. Ugyanez természetesen fordítva is működik, azaz az alfanumerikus lekérdezések során pl. az egyes adattáblákhoz a megfelelő térképszelvények megjeleníthetők.


ISO modul

Új kezdeményezésként az ágazaton belül cégünk kifejlesztette az ISO modult a minőségirányítási feladatok támogatására. A modul feladata a Műszaki Információs Rendszerhez kapcsolódó, a minőségirányítási rendszerben keletkező adatok, információk, statisztikai jelentések, bizonylatok, dokumentumok továbbítása, elosztása, visszakereshetősége, nyomon követhetősége, a központi adatbázisban történő rendszerezése, nyilvántartása.
Segítségével a vállalatnál felhalmozódott, valamint a napi munka során keletkező dokumentumok rendezett eltárolása a központi adatbázisban, és ezek gyors visszakeresése valósítható meg.
A modul az irodaautomatizálás területén is sok segítséget nyújt. Segítségével a munkavégzéssel kapcsolatos információk gyűjthetők össze és a papír nélküli ügyintézés megvalósítható.


Hozzáférési jogosultságok

A rendszer teljes mértékben támogatja az adatok hozzáférésének felelősségelvű szabályozását. A rendszerhez kapcsolódóan minden modulra, táblázatra, lekérdezésre, menüpontra megadható, hogy melyik felhasználó mihez fér hozzá, mit olvashat, írhat, módosíthat, törölhet. Az adatbázisban ez tábla, rekord, mező szinten biztosítható. Ezáltal jogosultsági rendszer a felhasználók igényeknek megfelelően maximálisan alakítható.

Összefoglalva a rendszer lefedi a víz és csatornaművek teljes technológiai folyamatát. A víz termelésétől (kutak, felszíni vízkivételi művek, víztisztító telepek), a víz elszállításán keresztül (vízcső hálózat, víztárolók, medencék, nyomásfokozók) egészen a fogyasztóig. Majd a szennyvíz eljuttatása a csatorna hálózaton, szennyvízátemelőkön keresztül a szennyvíztelepre, majd a megtisztított víz visszajuttatása a természetbe. Az integrált műszaki információs rendszer szervesen kapcsolódik, és együttműködik a folyamatirányító és felügyelő rendszerrel. Ezek a rendszerek egymástól kölcsönösen információt vesznek és adnak át, egymás funkcionalitását kiegészítik. Az integrált műszaki információs rendszer moduláris felépítésű, nyílt, más adatkezelő rendszerekhez (pl. gazdasági információs rendszer) szabványos felületeken kapcsolódhat. A rendszer a vállalat struktúrájának megfelelően hierarchikusan felépíthető (üzemvezetőségek, üzemigazgatóságok), és bővíthető. Valamennyi modul természetesen tetszőlegesen kialakítható, hierarchikus hozzáférés védelemmel van ellátva. A rendszer támogatja pl. a karbantartóknál lévő mobil terminálok alkalmazását is, amelynek segítségével a helyszínen végzett munkánál valamennyi szükséges információ rendelkezésre áll.

Egy sikeres információs rendszer megvalósításához szoftverre, adatokra, szolgáltatásokra és hardverre, emellett egy átfogó és költségtakarékos megoldásra van szüksége. A Controlsoft szakemberei biztosítják a rendszer szakszerű bevezetését.

 

« Vissza